Пропустити
agrovisnyk_winter_002

Агровісник від 06 лютого

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_winter_002

Україна у січні поставила рекорд експорту під час війни

В січні 2024 року Україна вийшла на рекордний за час широкомасштабного вторгнення показник фізичних обсягів експорту – вітчизняні виробники експортували 12 млн тонн продукції, повідомила Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко, пише agronews.ua.

Також в січні вперше до експортних операцій залучене судно, застраховано від воєнних ризиків по страховці UNITY, створеній українським урядом спільно з партнерами.

«Ми дуже близькі до виходу на довоєнні фізичні обсяги експорту. В січні 2024 року Україна експортувала 12 млн тонн продукції. Це лише на два мільйони тонн менше, аніж в довоєнному січні 2022 року. З них 8,7 млн тонн було вивезено морським транспортом», – зазначила Юлія Свириденко.

За словами Першого віцепрем’єр-міністра України – Міністра економіки України, не менш оптимістичними виглядають перспективи. Минулого місяця до завантаження у портах Великої Одеси попрямувало перше судно, застраховане від воєнних ризиків по страховці UNITY. Вартість страховки вказаного судна склала 0,75% від вартості судна, що значно дешевше, ніж під час дії BCGI.

«Нормалізація страхового ринку в торгівлі є наріжним елементом відновлення експорту продукції з доданою вартістю. Наша мета вийти не лише на довоєнні обсяги експорту, але і на більшу виручку. Це стане можливим, коли українські експортери зможуть вільно відправляти морем контейнери. А це стане можливим лише тоді, коли страховий ринок для морських перевезень відновиться. Тому для нас так важливо, що страхування стає доступнішим і фактично використовується для експорту української продукції», – зазначила Юлія Свириденко.

Програма страхування суден Unity, яку Уряд України реалізує спільно з Marsh McLennan та пулом страхових компаній на чолі з ASCOT, покликана здешевити страхування морських перевезень зерна та інших важливих продовольчих товарів в територіальних водах України, що сприятиме в тому числі збільшенню обсягів українського експорту. Загальний обсяг покриття за програмою становить 50 млн доларів.

За підрахунками, запропонований механізм страхування дозволить здешевити вартість страхування зерна в середньому приблизно на 2,5 відсоткових пункти від вартості страхового тарифу, що у свою чергу дозволить зернотрейдерам зекономити близько 100-140 грн на одній тонні вантажу, а загалом сільськогосподарським товаровиробникам це додатково принесе до 4 млрд грн.

Україна розраховує, що в перспективі подібні страхові інструменти будуть розширені і на інші види експорту.

 

Україна експортуватиме горох до Китаю

Влада КНР погодила фітосанітарний протокол, який дозволить імпортувати горох з України.

Про це повідомляють аналітики GrainTrade, пише agro-business.com.ua.

«Над цим питанням Мінагрополітики, Держспоживслужба та співтовариство працювали протягом 3 років», – повідомила президент Ради виробників та споживачів бобових України Антоніна Скляренко.

Вона висловила сподівання, що тепер аграрії будуть зацікавлені у збільшенні площ сівби та виробництва гороху.

Наразі вказаний протокол опрацьовується Держспоживслужбою України.

За даними Мінагрополітики, у 2023 році Україна збільшила виробництво гороху у порівнянні з попереднім роком на 48% з 269 до 399,5 тис. т. З липня по листопад 2023 року було експортовано 132,7 тис. т гороху, що на 22% перевищує відповідний показник 2022/23 МР.

Експортні ціни попиту на горох залишаються на низькому рівні 230-250 $/т з доставкою в порт, тоді як переробники пропонують 10000-10500 грн/т з доставкою на завод.

«Перспективи експорту українського гороху до Китаю підтримають попит та ціни», – прогнозують аналітики.

 

На українському ринку соя дешевшає другий тиждень поспіль

В Україні другий тиждень поспіль тримається знижувальний ціновий тренд на соєві боби.

Про це пише kurkul.com із посиланням на ІА «АПК-Інформ».

«Ще з початку середини місяця учасники ринку відзначали зниження закупівельних цін на соєві боби, яке помітно прискорилось минулого тижня, що значною мірою було зумовлено зниженням цін та активності на експортному напрямку», – розповіли аналітики.

Так, більшість виробників закуповували соєві боби за 17000-17500 грн/т СРТ, що в середньому на 300-500 грн/т нижче у порівнянні з попереднім тижнем. Водночас загальний діапазон цін на ГМ соєві боби наразі становить 16200-18300 грн/т СРТ проти 16800-18300 грн/т СРТ станом на 15 січня.

«На тлі зниження цін переробні компанії почали проявляти активніший інтерес до закупівлі соєвих бобів, адже їм було необхідно в короткостроковий період сформувати запаси олійної для роботи в середньо- та довгостроковій перспективі», – додали аналітики.

Разом з цим спостерігалось суттєве збільшення пропозиції сої від аграріїв, які були готові поступитися в ціні, позаяк більшість із них потребували термінового поповнення обігових коштів напередодні посівної кампанії.

Тим часом аналітики кооперативу «ПУСК» впевнені, що падіння цін на сою триватиме щонайменше до травня.

«Ціни на українську сою, яка ще восени користувалася ажіотажним попитом, різко впали через кон’юнктуру світового ринку. За очікуваннями, цей тренд продовжиться у найближчі місяці», – розповіли аналітики.

 

Переробники Болгарії готуються до протестів через нестачу українського соняшника

В Болгарії не вистачає соняшнику, тому виробники олії готуються до протестів. Дефіцит виник через припинення українського імпорту.

Про це пише latifundist.com із посиланням на Bourgas.

«Нам потрібен постійний потік соняшнику, тому що потужності, які ми маємо, вдвічі перевищують вироблену сировину. Ми протестуємо проти політики обмеження вільної торгівлі та проти політики, спрямованої проти інтересів фермерів з боку профільного міністерства», – заявив голова Спілки виробників рослинних олій та вершкових продуктів у Болгарії Яні Яньов.

За його словами, Київ не видає ліцензії на експорт соняшника, оскільки зацікавлений у тому, щоби він залишався в країні.

«Зараз ми перебуваємо в режимі ліцензування імпорту соняшнику з України. Вони мають велику переробну промисловість, яка перевищує їхні обсяги виробництва. Тому доступ до українського соняшника на цей час неможливий», – додав Янев.

Нагадується, що з жовтня по грудень 2023 року Болгарія забороняла імпорт соняшнику з України.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 11,00 n/a
Цибуля ріпчаста 19,00 13,00 n/a
Буряк столовий 12,00 13,00 n/a
Морква 16,00 11,50 n/a
Картопля Белароса 17,00 17,50 n/a