Пропустити
agrovisnyk_004

Агровісник від 23 січня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_004

Україна запропонувала Польщі впровадити верифікацію експорту агропродукції

Українська сторона запропонувала польським колегам застосувати механізм верифікації аграрного експорту, який вже працює з Болгарією та Румунією.

Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль після зустрічі з главою польського уряду Дональдом Туском, пише agropolit.com із посиланням на Укрінформ.

Прем'єр-міністр зазначив, що мова йде про безперешкодний рух української продукції через кордон. Він додав, що українська сторона зобов’язалася зробити все можливе, щоб не нашкодити польським перевізникам та фермерам.

Денис Шмигаль наголосив, що українська сторона очікує зняття обмежень з боку Польщі для українських виробників і фермерів. Прем'єр-міністр закликав Єврокомісію продовжити заходи щодо лібералізації перевезень та торгівлі для України.

«Вважаємо, що на сьогодні питання вирішено. Кордон розблоковано, а спільна робота дає результат. З паном прем'єр-міністром Польщі також обговорили багато питань двосторонньої співпраці. Важливо, що ця співпраця є і має бути взаємовигідною. Ми маємо в парламенті законопроект, який приводить у відповідність до європейських директив наші логістичні й транспортні норми і зобов’язання. Україна запропонувала механізм верифікації експорту агропродукції відповідно до рішення Європейської комісії», – зазначив Денис Шмигаль.

Як повідомлялось раніше, європейські аграрні міністри готові продовжити торговий безвіз для України. Також Євросоюз хоче контролювати український агроекспорт.

 

Ціни на українську сою знизилися на 20 дол. США/т за всіма напрямками реалізації

Глобальні ціни на сою продовжують зниження. Ціни знизилися на 20 дол. США за тонну також за всіма напрямками реалізації сої для українських виробників.

Про це пише propozitsiya.com із посиланням на допис в telegram каналі SPIKE BROKERS.

Останні індикації покупців ГМО:

  • DAP Україна (Одеса) ~440-450 дол. США/т;
  • DAP Україна (кордон) ~360-370 євро/т.

Ціни на кукурудзу в світі знаходяться на 3-х річному дні. Значні залишки в світі та очікування рекордного врожаю з Південної Америки створюють суттєвий тиск на ціни. Покупці вибирають стратегію очікування на подальше зниження цін продавцями для того, щоб знайти збут залишків.

Ціни знизилися в напрямку чорноморських портів на 5-7 дол. США за тонну. Ціни на кінцевих ринках збуту Північної Африки, Іспанії, Італії та Близького Сходу знизилися також до 10 дол. США за тонну. Продавцям важко знайти збут на світовому ринку. На світовому ринку кукурудзи спостерігається «інверсія цін» (коли майбутні ціни стають нижчими за поточні).

Останні індикації покупців:

  • DAP Україна (Одеса) ~145-150 дол. США/т;
  • FCA Україна (кордон) ~140-145 євро/т.

Ціни на фуражну пшеницю знизилися до 10 дол. США за тонну слідом за цінами на кукурудзу. Ціни на продовольчу пшеницю знайшли підтримку завдяки активним закупівлям Єгиптом, Йорданією, Тунісом, Алжиром та Японією. Премія на продовольчу пшеницю збільшилась до 30 дол. США при не змінній ціні продовольчої та зниженні ціни на фураж.

Останні індикації покупців:

  • DAP Україна (Одеса) 11.5pro ~180-185 дол. США/т;
  • DAP Україна (Одеса) 10.5pro ~152-155 дол. США/т;
  • DAP Україна (кордон) 10.5pro ~128-132 євро/т;
  • DAP Румунія (порт) 10.5pro ~200-203 дол. США/т.

Ціни на соняшник укріпилися на 10 дол. США на тонну з доставкою на внутрішню переробку в Україні. За період з вересня до грудня 2023 Україна експортували всього 133 тис. тонн олійної. Основним ринком збуту була Туреччина.

Останні індикації покупців на соняшник:

  • DAP Україна (регіони) ~330-350 дол. США/т;
  • DAP Болгарія (центр) ~435-445 дол. США/т;
  • CIF Болгарія (порт) ~430-440 дол. США/т.

 

Укрзалізниця працює над спрощенням нормативної бази щодо перевезень вантажів

АТ «Укрзалізниця» у 2024 році продовжить спрощувати та актуалізувати положення нормативної бази щодо перевезень вантажів.

Про це розповів заступник директора департаменту комерційної роботи товариства Андрій Мірошніков під час засідання Експортного офісу при УЗ 17 січня, пише agravery.com із посиланням на Rail.insider.

Робота над актуалізацією нормативних документів щодо перевезень вантажів тривала у 2023 році, продовжуватиметься вона і в поточному.

Торік внесли низку змін до Правил перевезення вантажів. Зокрема, скасовано 11 розділів.

«Окремі пропозиції ми прибрали взагалі та спростили процедуру приймання вантажів до перевезення. Концептуально ми переходимо до того, що вантажовідправник і вантажоодержувач мають самі між собою визначитися, яким чином і на яких умовах вони будуть перевозити вантаж. І вони мають нести за це відповідальність… Залізниця і перевізник не мають здійснювати на це регуляторний вплив. І тому ми не маємо визначати, як саме має перевозитися вантаж. Є певні обмеження, які стосуються рухомого складу, але ці обмеження мають регулюватися між вантажовласником і оператором рухомого складу (тобто власником вагонів). Якщо власник вагонів дозволяє перевозити вантаж у своєму рухомому складі, то перевізник у це втручатися не повинен. Це була основна концептуальна зміна», – пояснив Андрій Мірошніков.

У 2023 році розширено номенклатуру вантажів, що перевозяться навалом і насипом, а також на відкритому рухомому складі. Скасовано низку особливих умов перевезення вантажів:

  • зерно у мінераловозах, цементовозах, піввагонах;
  • розміщення контейнерів дверима назовні.

Цьогоріч планується скасувати та змінити кілька нормативних документів.

Зокрема, передбачено скасувати Правила переадресування вантажів. Таким чином власники зможуть самостійно переадресовувати свій вантаж.

Планується скасувати і Правила користування вагонами і контейнерами. Як зауважив представник УЗ, цей сегмент вже дерегульований державою і всі дії, пов’язані з використанням вагонів, мають регулюватися не правилами, а договором між власником вагона і замовником послуг з користування цим вагоном.

Зміняться і Правила обслуговування під’їзних колій. Йдеться про спрощення процедури підписання відповідних договорів. Передбачено скоригувати Правила пломбування вагонів і контейнерів.

У Правилах планування перевезень вантажів також очікуються зміни. Вони дадуть змогу ширше використовувати інформаційні технології, спростити комунікацію та замовлення перевезень.

«Згодом кожен перевізник створить свою систему планування перевезень. Тобто у подальшому буде дві площини планування: планування між перевізником і вантажовласником та планування між перевізником і оператором інфраструктури», – розповів представник УЗ.

Аналітики Rail.insider детально аналізували зміни до Правил перевезення вантажів. Так, наказом вносяться зміни до Правил приймання вантажів до перевезення та скасовується 11 розділів Правил перевезення вантажів (яких до цього було 30), частково деякі норми знайдуть відображення в оновленому наказі.

 

В Україні створять ринок біопалива, щоб забезпечити конкурентні умови

Голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва та заступник генерального директора Української енергетичної біржі Костянтин Шевчук підписали меморандум про співпрацю.

Про це повідомила пресслужба Держенергоефективності, пише latifundist.com.

«Наша ціль – створення в Україні прозорого, конкурентного ринку біопалива. Досвід Євросоюзу показав, що такий ринковий інструмент призводить до зниження та вирівнювання цін на біопаливо», – сказала Ганна Замазєєва.

Як зазначили у відомстві, Україна, маючи потужний агропромисловий сектор, має значний потенціал для розвитку біоенергетики. Лише за рахунок агровідходів можна замістити близько 9 млрд м3 природного газу у рік, а це третина потреб країни в газі.

Створення ринкового механізму торгівлі біопаливом забезпечить:

  • конкурентні умови;
  • прозоре та справедливе ціноутворення;
  • стабілізацію ціни на біомасу;
  • надійне постачання сировини до виробника, згідно узгоджених графіків постачань;
  • гарантії укладання та виконання договорів;
  • пряму співпрацю виробника та споживача;
  • і як результат – зростання обсягів виробництва біопалива, що дозволить забезпечити генеруючі потужності біопаливом та масштабувати біоенергетичні проекти.

«Українська енергетична біржа має великий досвід торгівлі енергоресурсами. У нас багато біржових інструментів, які ми постійно вдосконалюємо та створюємо нові, щоб учасники торгів мали максимально зручні умови. Розвиток ринку біопалива не лише відкриває великі перспективи для його виробників та споживачів, а й є однією з важливих складових енергоефективності та енергонезалежності країни», – зазначив заступник генерального директора ТОВ «УЕБ» Костянтин Шевчук.

В Україні офіційний ринок споживання бензину становить 2 млн т на рік. За умови дії в країні мандата на 15% суміші – це всього 0,3 млн т біоетанолу, для виробництва якого знадобиться 0,7 млн т кукурудзи.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 13,50 n/a
Цибуля ріпчаста 15,00 13,00 n/a
Буряк столовий 12,00 10,30 n/a
Морква 16,00 12,30 n/a
Картопля Белароса 17,00 19,00 n/a