Пропустити
agrovisnyk_winter_001

Агровісник від 19 грудня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_winter_001

У 2023/24 МР виробництво олійних в Україні може перевищити довоєнний рівень

Загальне виробництво олійних культур в Україні у 2023/24 МР збільшиться приблизно на 3,5 млн тонн у порівнянні з минулим сезоном, у т.ч. насіння соняшнику – на 1,4 млн тонн, соєвих бобів – на 1,4 млн тонн, насіння ріпаку – на 0,8 млн тонн.

Такий прогноз озвучив генеральний директор «Укроліяпром» Степан Капшук, повідомила пресслужба асоціації, пише agravery.com.

«Однією з особливостей поточного маркетингового року є значне нарощування внутрішньої переробки насіння ріпаку та відповідно збільшення виробництва та експорту олії ріпакової та шроту. Внутрішня переробка насіння ріпаку може досягти рекордної позначки – 1 млн тонн. У липні-листопаді поточного маркетингового року вже перероблено понад 0,8 млн тонн. Виробництво олії ріпакової очікується на рівні 0,42 млн тонн, експорт - 0,4 млн тонн», – зауважив фахівець.

Також, за його словами, в поточному сезоні прогнозується збільшення переробки насіння соняшнику до 13,5 млн тонн (понад 90% від ресурсів соняшнику) та збільшення виробництва соняшникової олії - до 6 млн тонн, що на понад 3% перевищить показник довоєнного 2020/21 МР.

Зокрема, у 2023 р., за прогнозами «Укроліяпром», очікується збільшення виробництва соняшникової олії до 5,8 млн тонн, що перевищить її виробництво в довоєнному 2021 р. на 11,5% та її експорту – до 5,5-5,6 млн тонн (або на 10%).

«Дані прогнози є реалістичними, але тільки за умови максимальної переробки насіння олійних культур, зокрема насіння соняшнику, на вітчизняних потужностях, а також недопущення будь-яких обмежень експорту продукції з високою доданою вартістю, а саме олії та шротів. Найбільше це стосується олії соняшникової та шроту», – йдеться у повідомленні.

 

Україна збільшила виробництво добрив цьогоріч на 81%

В 2023 році в порівнянні із 2022 роком Україна наростила обсяг виробництва добрив на 81% (2050 тис. т в 2023 році проти 1130 тис. т в 2022 році).

Про це повідомляє Інформаційна Агенція «Інфоіндустрія», пише latifundist.com.

Цей рівень виробництва все одно менший, ніж в довоєнний 2021 рік, коли було вироблено 5,2 млн т азотних добрив.

Як зазначив експерт ринку добрив ІА Інфоіндустрія Дмитро Гордейчук, власне виробництво виросло за рахунок стабільного енергопостачання, низьких цін на газ та відносно стабільного споживання добрив.

Хоча споживання добрив наприкінці 2023 року скоротилось, але загальні обсяги купівлі зросли. Обсяг імпорту добрив активно розвивався в першому кварталі, а в другом пішов на спад. Хоча загалом, обсяг імпорту тільки азотних мінеральних добрив з початку року, станом на 18 грудня 2023 року, вже перевищив 1,08 млн т, ринок готовий купити набагато більше, йдеться у повідомленні.

За словами Дмитра Гордейчука, станом на 1 грудня товарні запаси у виробників азотних добрив були незначними.

«Очікується, що весною 2024 року аграрії внесуть не менше 800 тис. т аміачної селітри і до 600 тис. т карбаміду. Частина добрив вже закуплена. Водночас, на початок 2024 року на ринку вже буде накопичено більше половини необхідних азотних добрив для посівної. Тим не менш, відкладений попит існує і це дозволить виробникам піднімати ціни», – зазначив аналітик.

Зазначається що, за 10 місяців 2023 року Україна імпортувала 2 млн т добрив. Це рекордний показник за останні два роки.

 

В Україні запущено програму держпідтримки «Доступний факторинг»

Міністерство економіки України спільно з Міністерством фінансів України запустило програму «Доступний факторинг». Нова програма, що працюватиме в рамках популярної програми «Доступні кредити 5-7-9%», посилить підтримку державою українського бізнесу.

Про це повідомляє пресслужба Мінекономіки, пише agro-business.com.ua.

«Уряд постійно працює над посиленням підтримки бізнесу, українських виробників. Цього разу ми дуже швидко пройшли шлях від ідеї, рішення Кабінету Міністрів до представлення нового продукту, яким вже відсьогодні можуть скористатися наші підприємці. За допомоги програми «Доступний факторинг» малий та середній бізнес зможе поповнити обіговий капітал та отримати додаткові можливості для розвитку», – зазначила Перший віцепрем’єр-міністр України – міністр економіки України Юлія Свириденко.

Зазначається, що адміністратором програми «Доступний факторинг» призначений Фонд розвитку підприємництва, який вже уклав угоди про співробітництво з 5 фінансовими установами-партнерами: OTP Bank, Україна, ТАСКОМБАНК, Com In Bank, Глобус Банк та ПАТ «МТБ БАНК». Допомогу з підвищення обізнаності бізнесу про факторинг надаватиме проект USAID «Реформування фінансового сектору».

У відомстві нагадали, що порядок надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва за договорами факторингу (під відступлене право грошової вимоги за поставлені товари, виконані роботи, надані послуги тощо) Уряд затвердив у вересні 2023 року.

Так, відповідно до розробленого Міністерством економіки Порядку:

  • держпідтримка бізнесу за договорами факторингу здійснюється Фондом розвитку підприємництва в межах отриманих коштів, передбачених у державному бюджеті;
  • фактором може бути лише банк, що має відповідну ліцензію, і лише за договорами внутрішнього факторингу;
  • максимальний ліміт фінансування на контрагента та групу – до 95% суми грошової вимоги, або до 150 млн грн (з урахуванням отриманої держпідтримки за програмами кредитування та лізингу);
  • максимальний строк користування факторинговим фінансуванням для суб’єкта підприємництва – 360 днів;
  • держава компенсує підприємцю витрати на сплату базової винагороди до рівня 13% річних.

Також Порядок регламентує обмеження для банків розмірів процентної ставки, одноразової комісії та комісії за додаткові послуги, підвищеної (штрафної) винагороди за порушення суб’єктом підприємництва умови договору факторингу тощо, встановлює критерії для підприємців, що претендуватимуть на держдопомогу за договорами факторингу та вимоги до договорів факторингу.

 

Жнива-2023: в Україні вже завершився збір всіх сільгоспкультур, окрім кукурудзи

Станом на 14 грудня українські аграрії зібрали 78,3 млн т нового врожаю, зокрема: зернових – 57,565 млн т та олійних культур – 20,74 млн т.

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Зазначається, що в Україні вже завершився збір всіх сільськогосподарських культур, окрім кукурудзи.

Збір зернових та зернобобових культур був проведено на площі 10,471 млн га при врожайності 55 ц/га. Кукурудзи зібрано 27,389 млн т зі 3,558 млн га (88% посівної площі) при врожайності 77 ц/га.

Так, пшениці зібрано 22,478 млн т з 4,694 млн га (врожайність – 47,9 ц/га), ячменю – 5,909 млн т з понад 1,504 млн га (врожайність – 39,3 ц/га) та гороху – 399,5 тис т гороху зі 154,4 тис. га (врожайність – 25,9 ц/га).

Гречки зібрано 207,4 тис т зі 139,7 тис га (врожайність – 14,8 ц/га). Проса намолочено 180 тис т з 79,5 тис га (врожайність – 22,6 ц/га). Інших зернових та зернобобових культур намолочено 1,002 млн т з 340,1 тис га.

В Україні збір олійних культур проведено на площі 8,217 млн га. Станом на 14 грудня соняшнику зібрано 11,958 млн т насіння з понад 5,017 млн га (врожайність – 23,8 ц/га). Сої намолочено 4,778 млн т із понад 1,804 млн га (врожайність – 26,5 ц/га). Ріпаку намолочено 4,005 млн т з 1,396 млн га (врожайність – 28,7 ц/га).

Крім того, в Україні вже накопано понад 11,801 млн т цукрових буряків зі 248 тис га при врожайності 476,9 ц/га.

 

Українські фермери змогли за рік відновити вирощування овочів

Аграрії України домоглися неймовірного прогресу у відновленні обсягів виробництва овочів, раніше сконцентрованих у південних регіонах Херсонської області, які зараз окуповані росією. Попри те, що російські окупанти майже повністю знищили створюване десятиліттями вирощування традиційних овочів регіону, включно з підривом дамби Каховської ГЕС, знищенням систем зрошення, сучасних овочесховищ, мінуванням полів та іншими варварствами, українські фермери змогли неймовірно швидко налагодити вирощування в інших регіонах країни.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на east-fruit.com.

Це абсолютно безпрецедентно – всього за рік, в умовах триваючої війни, дефіциту робочої сили й фахівців, відновити вирощування практично до довоєнних обсягів у регіонах, які не мають оптимальних для цього умов.

Зазначимо, що вирощування овочів – це дуже технологічно складний процес, що вимагає глибоких знань агрономії та значних інвестицій.

Прогрес України в цьому питанні можна підтвердити оптовими цінами на продукцію.

«За даними щотижневого цінового моніторингу EastFruit, борщовий набір, куди входять: картопля, цибуля, морква, капуста і буряк за рік подешевшав на 11%. При цьому найбільше зниження цін відбулося щодо цибулі та моркви: на 48% і 33% відповідно. Ціни на картоплю істотно зросли, проте вони залишаються одними з найнижчих у Європі, тобто ми можемо говорити про відновлення цін на картоплю до рівня, прийнятного для картоплярів», – пояснює цінові тенденції Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Зазначається також, що певне зростання цін було зафіксовано щодо буряків і капусти, однак ці культури вирощувалися завжди переважно в тих регіонах, які не були окуповані росією, і зростання цін за цими товарами також радше відображає їхнє відновлення до середніх рівнів у зв’язку зі стабілізацією ринку. Минулого року ціни на них були критично низькими, оскільки спостерігався значний відтік населення країни, тоді як виробництво залишалося порівняно високим.

Попри зниження цін на багато культур, овочівництво і картоплярство в Україні в сезоні 2023/24 року залишатиметься прибутковим, що дасть змогу ще більше наростити інвестиції в цей сектор наступного сезону. Пріоритетом для українських аграріїв буде розширення потужностей зі зберігання та доопрацювання продукції, щоб мати можливість відновити можливості для експорту овочів.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 11,00 11,00 n/a
Цибуля ріпчаста 12,00 12,00 n/a
Буряк столовий 10,00 9,00 n/a
Морква 16,00 10,70 n/a
Картопля Белароса 13,00 14,50 n/a