Пропустити
agrovisnyk_winter_002

Агровісник від 28 листопада

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_winter_002

Сільське господарство забезпечило ріст ВВП

За попередніми оцінками Мінекономіки, зростання ВВП України у жовтні цього року, порівняно з аналогічним місяцем минулого року, становить близько 10,5% (±2%). У підсумку за січень-жовтень 2023 року зростання економіки оцінюється на рівні 5,5% у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на АПК-Інформ.

«У жовтні зростання ВВП прискорилось до 10,5%. До позитивних факторів, які посприяли зростанню економіки, можна віднести високу врожайність у сільському господарстві й сприятливу погоду, яка забезпечила високі темпи збирання врожаю. Також позитиву додали стабільна ситуація в енергетиці та робота тимчасового коридору для руху цивільних суден до портів Великої Одеси.

Стримуючими факторами зростання економіки залишаються значні руйнування інфраструктури та основних фондів, збереження суттєвих ризиків щодо безпеки, обмеження експортної логістики, повільне відновлення ринку праці, відсутність достатнього власного капіталу, а також доступних кредитних коштів. Але загалом позитивні фактори у жовтні переважили баланс впливу на ВВП», – зазначила перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко.

За її словами, у жовтні найбільш позитивний внесок у ВВП мала сфера послуг, зокрема, сфера державного управління та оборони, фінансування якої є пріоритетним під час війни. На другому місці за впливом на зростання економіки опинилась виробнича сфера, яка хоч і понесла суттєві збитки та руйнування під час війни, але демонструє стале відновлення.

«У промисловості відбувається поступове відновлення темпів виробництва в умовах збільшення сировинної бази з боку сільгоспвиробництва, необхідності поповнення запасів вугілля та газу для проходження зимового періоду, стабільної ситуації в енергетиці та інвестиційного попиту з боку бюджетної сфери», – додається у повідомленні.

 

Болгарські переробники вимагають повернутися до повної лібералізації імпорту соняшнику з України – Agricensus

Наближення 1 грудня, коли, як очікується, закінчиться термін дії заборони Болгарії на імпорт українського соняшнику, поновило суперечки з обох сторін. Болгарські переробники знову висловили своє розчарування через припинення поставок насіння соняшнику.

Про це пише Agricensus, передає latifundist.com.

Болгарські виробники рослинної олії на минулому тижні повторили свою вимогу повернутися до повної лібералізації імпорту соняшнику з України, повідомляють місцеві ЗМІ.

«Ми чекали два з половиною місяці, щоб побачити, що станеться. Ніхто не питав нашої думки перед введенням заборони на імпорт з України, а зараз знову обговорюються якісь умови. Імпорт соняшнику потрібно лібералізувати», – повідомляють місцеві ЗМІ з посиланням на президента Асоціації виробників олійних культур Яні Янєва.

Водночас позиція болгарського уряду залишається неоднозначною – з одного боку, вони заявили, що переробники не залишаться без сировини, а також відмовилися підтвердити, що заборона буде знята.

Торговельні джерела заявили, що уряд тримає деталі в таємниці, щоб потенційно стримати будь-яке невдоволення болгарських фермерів.

Однак відсутність ясності збентежила учасників ринку та підживила ринкові чутки про необхідність поставок українського соняшнику та ріпаку, особливо з огляду на менший місцевий урожай цього сезону.

Урожай соняшнику в Болгарії в сезоні 2023/24 оцінюється в 1,6 млн т, що майже на 24% менше, ніж минулого року, згідно з оцінками місцевих ринкових джерел.

«Напевно, наші переробні підприємства вже вичерпані, враховуючи дуже низький місцевий урожай цього року, а також фермерів, які вирощують соняшник і пшеницю як живу огорожу», – сказав місцевий болгарський торговець Agricensus.

«Сподіваюся, що ситуація покращиться, і заборона буде скасована. Чекаємо», – сказав Agricensus один із переробників соняшнику.

Водночас болгарські покупці стурбовані новим режимом ліцензування в Україні експорту соняшнику, кукурудзи та ріпаку за планом, попередньо узгодженим між Україною та Єврокомісією, а також бажанням українських фермерів продавати, враховуючи високі ціни на місцевому українському ринку.

«Імпорт з України є, але він складний. Необхідно надати багато документації з проблемами, ви можете імпортувати за умови, що ви заявите, що це призначено для реекспорту побічних продуктів», – сказав болгарський брокер.

 

Україна може оновити рекорд місячного експорту сої

Станом на 20 листопада Україна вже експортувала 425 тис. тонн соєвих бобів і якщо цей показник за підсумками всього місяця сягне 560 тис. тонн, це буде абсолютним рекордом за всі роки незалежності України.

Про це повідомили експерти аналітичного центру сільгоспкооперативу «ПУСК», створеного в межах Всеукраїнської Аграрної Ради, пише agro-business.com.ua.

«На українському ринку сої триває ажіотаж. У листопаді експортовано вже 425 тис. тонн, на грудень законтрактовано 500 тис. тонн, є продаж на січень та лютий. Українську сою, яка дешевша за американську та бразильську на 40-50 дол. США за тонну, купує в першу чергу ЄС. Бум на сою підтримує зростання цін у Європі на соєвий шрот, який подорожчав на 120 дол. США за тонну. Маємо також попит з боку Туреччини», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що індикативні ціни на соєві боби в одеських портах наразі становлять 410-415 дол. США за тонну, а обсяги у 200-300 тонн можна продати за ціною 425 дол. США за тонну.

«Заводи також підвищують закупівельні ціни через високий попит на соєвий шрот з боку європейських покупців. Ціни на сою вже на рівні 16000-16200 грн/т, у грудні можуть зрости до 17000 грн/т», – додають аналітики.

На їхню думку, ринок сої збільшуватиметься й надалі, але перед святами, в грудні, пропозиція може значно збільшитися та тимчасово пригальмувати зростання цінників.

 

Жнива-2023: аграрії України намолотили 75,7 млн тонн зернових та олійних культур

В Україні поступово завершується збір врожаю. Одещина, Миколаївщина та Запоріжжя вже повністю закінчили жнива. Станом на 24 листопада аграрії намолотили 75,7 млн тонн зернових та олійних культур.

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Зазначається, що збір зернових та зернобобових культур проведено на площі 10 237 тис. га, намолочено 55 млн 53 тис. тонн при врожайності 53,8 ц/га, в тому числі:

  • пшениці обмолочено 4 694,5 тис. га, намолочено 22 478 тис. тонн, (врожайність – 47,9 ц/га);
  • кукурудзи обмолочено 3 млн 325 тис. га, намолочено 24 млн 878 тис. тонн, (врожайність – 74,8 ц/га);
  • ячменю обмолочено 1 504,5 тис. га, намолочено 5 909 тис. тонн, (врожайність – 39,3 ц/га);
  • гороху обмолочено 154,4 тис. га, намолочено 399,5 тис. тонн, (врожайність – 25,9 ц/га);
  • гречки обмолочено 139,7 тис. га, намолочено 207,4 тис. тонн, (врожайність – 14,8 ц/га);
  • проса обмолочено 79,5 тис. га, намолочено 180 тис. тонн, (врожайність – 22,6 ц/га);
  • інших зернових та зернобобових культур обмолочено 339,9 тис. га, намолочено 1 002 тис. тонн.

Збір олійних культур проведено на площі 8 205,8 тис. га, намолочено 20 млн 703 тис. тонн, а саме:

  • соняшника обмолочено на площі 5 009,4 тис. га, намолочено 11 млн 929 тис. тонн насіння при врожайності 23,8 ц/га;
  • сої обмолочено на площі 1 800,4 тис. га, намолочено 4 769 тис. тонн при врожайності 26,5 ц/га;
  • збір ріпаку завершено, його обмолочено на площі 1 396 тис. га, намолочено 4 млн 5 тис. тонн насіння при врожайності 28,7 ц/га.

Майже завершився збір цукрових буряків, їх викопано на площі 236,3 тис. га, накопано 11 млн 83 тис. тонн солодких коренів при врожайності 469,1 ц/га.

 

Сівба-2023: В Україні посіяно майже 6 млн га озимих культур

Станом на кінець листопада у рамках посівної кампанії в Україні засіяно майже 6 млн га озимини.

Про це йдеться на minagro.gov.ua.

Зокрема, озимих зернових – 4 млн 798 тис. га, з них пшениці – 4 млн 162 тис. га, ячменю – 559 га та жита – 77,2 га. Приріст зернових за тиждень складає 193,2 га. Показники засіяних озимих зернових близькі до минулорічних. 

Лідером із сівби пшениці є Одещина (486 тис га), Дніпропетровщина (474,2 тис. га) та Миколаївщина (325 тис. га). Жита найбільше посіяли на Волині (15 тис. га), Рівненщині (12,4 тис. га) та Чернігівщині (12 тис. га). Найбільші площі ячменю - на Одещині (154 тис. га) та Миколаївщині (112 тис. га).

Сівба озимого ріпаку завершена. Нагадаємо, його посіяно 1 млн 164 тис. га.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 9,00 6,50 n/a
Цибуля ріпчаста 11,00 10,50 n/a
Буряк столовий 8,00 7,00 n/a
Морква 10,00 7,50 n/a
Картопля Белароса 10,00 9,50 n/a