Пропустити
agrovisnyk_autumn_2022

Агровісник від 29 серпня

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_autumn_2022

Україна залишається у топ-10 найбільших світових виробників сої, – УкрАгроКонсалт

Світове виробництво сої у 2023/24 маркетинговому році зросте до майже 403 млн т. Приріст урожаю очікується у всіх світових топ-виробників сої, крім США.

Про це повідомила аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва з посиланням на дані USDA, пише agro-business.com.ua.

«Найбільше зростання врожаю прогнозується в Бразилії (+4%) та Аргентині (+92%), які разом з США мають найбільший вплив на світовий ринок сої та продуктів її переробки», – уточнила вона.

Водночас, експерт зазначає, що Україна залишається серед десяти найбільших світових виробників сої. Посівні площі, за прогнозами «УкрАгроКонсалт», у поточному році зросли на 17%, валовий збір збільшиться на 12% і сягне рекорду.

«Країни ЄС залишаються ключовим напрямком збуту в поточному сезоні та будуть мати стратегічне значення в майбутньому 2023/24 МР. Україна залишається привабливим постачальником для ЄС, враховуючи територіальну близькість, навіть незважаючи на логістичні проблеми сьогодення, для вирішення яких прикладають максимум зусиль обидві сторони», – прогнозує Світлана Купрєєва.

І додає, що поточна ситуація в Україні дозволяє припустити подальше зростання інтересу сільгоспвиробників к олійним культурам, в тому числі сої, за рахунок зернових.

 

В Мінекономіки закликали підприємців з деокупованих територій розвивати переробні підприємства за державні гранти

Наразі триває хвиля подачі заявок для отримання грантів на переробні підприємства. Перші результати будуть відомі приблизно за три тижні. Мінекономіки закликає підприємців подавати заявки на гранти для розвитку переробних підприємств та створювати робочі місця саме на деокупованих територіях, наголосила заступник Міністра економіки України Надія Бігун.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінекономіки.

«Зараз бізнес має можливість отримати грант до 8 млн грн від держави за напрямом переробки та покрити 80% від вартості проекту. Уряд сфокусував цю програму саме для деокупованих територій і тих територій, де велися бойові дії. При цьому обов'язковою умовою для отримання коштів є створення до 25 робочих місць. Далі, залежно від суми гранту, це може бути менша кількість робочих місць», – зазначила Надія Бігун.

Вона додала, що деокуповані території дуже постраждали – їх інфраструктура і людський капітал, але люди поступово повертаються. На те, щоб стимулювати повернення людей, надати їм можливість отримати роботу, створити відповідний бізнес-клімат, і працює урядова програма.

Так, агропереробка є напрямом-чемпіоном за популярністю. Сьогоднішні реалії стимулюють підприємців більше акцентувати на переробці продукції, яку простіше експортувати, зважаючи на логістичні виклики, і додана вартість такої продукції вища.

«За рік роботи програми ми видали приблизно 500 грантів, за якими, за нашими підрахунками, має бути створено приблизно 6 600 робочих місць. До кінця року в планах видати ще 500 грантів і відповідно буде створено ще понад 6000 робочих місць по всій території України. Скільки робочих місць буде створено на деокупованих територіях буде залежати від того, наскільки бізнес з цих регіонів буде активним учасником програми», – додала заступник Міністра.

 

Аграрії не планують зменшувати посівні площі в 2024 році

Переважна більшість аграріїв не планує суттєво змінювати посівні площі під озимими культурами в порівнянні з минулим сезоном.

Такі результати опитування щодо планів та підготовки сільгоспвиробників до проведення посівної кампанії озимих під урожай 2024 року, яке проводило Мінагрополітики, пише agravery.com.

Зокрема, майже половина фермерів (45 %) не планують істотно скорочувати посівні площ озимих культур. При цьому 38% опитаних підприємців можуть збільшити посівні площі. 14% аграріїв зазначили, що цього року не сіятимуть озимі.

Таке співвідношення в цілому відповідає аграрній практиці в Україні, де щорічно до 20% сільськогосподарських виробників не приймають участь у сівбі озимих культур.

Як свідчать дані опитування, структура озимих культур може зазнати змін. Зокрема, підприємства скоротять частку пшениці та ячменю, але збільшать площі під озимий ріпак.

Загалом посівні площі під озимими культурами можуть збільшитися на 0,5 млн. га або на 8% порівняно з минулим сезоном. Ключовим фактором розширення посівних площ залишається ріпак, посіви під ним можуть збільшитися майже на 40% до рекордних 1,9 млн га.

«Цього року ми вже спостерігали, що частка посіяних олійних культур, а саме сої, соняшнику, ріпаку, збільшилася. Пов'язано це було, перш за все, з дорогою логістикою. Цю тенденцію ми спостерігаємо і в планах аграріїв на наступний сезон», – пояснив перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Ключовими викликами впливу на посівну кампанію залишаються дефіцит фінансових ресурсів та низька ліквідність аграрного сектору. Водночас основною проблемою більшість виробників називають невизначеність щодо ринкових перспектив – більше третини респондентів. Крім того, чверть учасників опитування вказали, що зниження економічної мотивації також негативно позначилося на їх очікуваннях щодо посівних та майбутнього врожаю озимих культур.

Також опитування показало, що питання застосування добрив залишається одним з найбільш чутливих для аграріїв. Застосовувати їх у повному обсязі готові великі і середні виробники. Зокрема, рівень внесення добрив очікується на рівні вдвічі меншим за агрономічну потребу (47%). Рівень очікуваного застосування засобів захисту рослин під урожай озимих 2024 року прогнозується на рівні 56% від потреби. Лише 10% респондентів готові застосовувати добрива на рівні 100% від потреби, засоби захисту рослин – на 18%.

Щодо забезпеченості паливом та насінням, то тут схожі тенденції. Найвищу оцінку рівня забезпечення паливом та насінням дають великі та середні виробники. Наразі середній рівень забезпечення паливом оцінюється в 53%, насінням – 60%.

Опитування проведене Міністерством аграрної політики та продовольства України в рамках підготовки до осінньої посівної кампанії під урожай 2024 року з 7 по 14 серпня 2023 року. В опитуванні взяли участь 2403 респондентів, з яких 2070 (86%) надали розгорнуту інформацію щодо власних планів до посівної кампанії озимих культур.

 

Жнива-2023: 15 областей завершили збирання ріпаку

Станом на 25 серпня українські аграрії намолотили 28 млн 769 тис. тонн зерна. Збір ранніх зернових культур проведено на площі 6 531 тис. га при врожайності 44,0 ц/га.

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Так, у розрізі культур:

  • пшениці обмолочено 4647 тис. га, (врожайність – 47,2 ц/га), намолочено 21939 тис. тонн;
  • ячменю обмолочено 1484 тис. га (врожайність – 38,9 ц/га), намолочено 5766 тис. тонн;
  • гороху обмолочено 154 тис. га (врожайність – 25 ц/га), намолочено 385,6 тис. тонн;
  • проса обмолочено 8,21 тис. га (врожайність – 17,6 ц/га), намолочено 14,42 тис. тонн;
  • гречки обмолочено 1,98 тис. га (врожайність – 14,7 ц/га), намолочено 2,92 тис. тонн;
  • інших зернових та зернобобових культур обмолочено 237 тис. га, намолочено 661,9 тис. тонн.

Лідером з намолоту зернових залишається Одещина – 3,2 млн тонн, далі йдуть Дніпропетровщина – 2,6 млн тонн та Вінниччина – 2,3 млн тонн. Найбільше обмолотили площ зернових на Запоріжжі – 96%.

15 областей завершили збирання ріпаку. Наразі його обмолочено на площі 1389 тис. га, намолочено 3985 тис. тонн насіння при урожайності 28,7 ц/га.

 

«Кредитний Коридор» для аграріїв: як компанія ADAMA підтримує український бізнес

Компанія ADAMA у цей нелегкий для країни час надає активну підтримку українським агровиробникам. Завдяки програмі "Кредитний Коридор" українські аграрії можуть вчасно провести посівну, виростити та реалізувати врожай, пише 24tv.ua.

«Компанія ADAMA піклується про українського Аграрія. У своїй діяльності ми пропонуємо не тільки якісні брендові засоби захисту рослин та добрива, а ще й вигідні фінансові інструменти та допомагаємо з реалізацією сільгосп продукції. Безумовно, ця підтримка стала можливою, завдячуючи програмі USAID АГРО», – Дмитро Кашпор, генеральний директор ТОВ «Адама Україна».

Детальніше читайте за посиланням: https://24tv.ua/kreditniy-koridor-dlya-agrariyiv-kompaniya-adama-pidtrimuye-ukrayinskiy_n2378626

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 7,00 7,00 n/a
Цибуля ріпчаста 11,00 11,00 n/a
Буряк столовий 10,00 9,00 n/a
Морква 11,00 9,00 n/a
Картопля Белароса 9,00 8,00 n/a