Пропустити
agrovisnyk_winter_001

Агровісник від 07 лютого

Агроновини в Україні та світі
agrovisnyk_winter_001

Зниження цін на газ опускає ціни на азотні добрива в ЄС та, як наслідок, в Україні

Протягом місяця ціни на природний газ суттєво знизилися на тлі скорочення попиту внаслідок аномально теплої зими у північній півкулі та збільшення запасів газу в Європі та США. Слідом за ними опускаються ціни на азотні добрива.

Про це повідомляють на сайті Електронної зернової біржі України, пише agravery.com.

За тиждень ціни на газ в Європі впали на 20% до 56 євро/мВт-год або 635 дол. США/за 1000 м3, а починаючи з грудня вони знизилися на 60% до 16-місячного мінімуму. Причиною, крім теплої погоди, є також заходи економії, вжиті країнами ЄС, скорочення промислового виробництва та нарощування поставок зрідженого газу.

Завдяки теплій зимі газосховища Європи заповнені на 74%, тоді як середній 5-річний показник на цю дату складає 58%. У США станом на 20 січня запаси на 4,9% перевищують середній 5-річний показник та сягають 2-річного максимуму.

Також на ціни тиснуть плани відновлення роботи одного з найбільших терміналів ЗПГ у США – Freeport LNG та запуску другого терміналу по прийманню зрідженого газу у Німеччині, який забезпечить 25% потреб країни у газі.

Аналітики Rystad Energy та EBW Analytics Group прогнозують, що протягом наступних 30-45 днів ціни на газ опускатимуться, оскільки обсяг пропозицій перевищить попит.

Квітневі ф’ючерси на нафту марки Brent вчора знизилися на 2,6% до 3-тижневого мінімуму 82,8 дол. США/барель на даних про збільшення запасів нафти у США.

За даними асоціації ЕІА, запаси сирої нафти у США несподівано виросли на 4,14 млн. барелів до 19-місячного максимуму, хоча ринок очікував зниження на 1 млн барелів. Так, запаси сирої нафти у Кушингу (базис поставки ф’ючерсів WTI) виросли на 2,32 млн барелів до 1,5-річного максимуму.

На тлі зниження цін на газ виробники та продавці міндобрив активізували розпродаж раніше вироблених «дорогих» добрив, тому пропонують покупцям гарні знижки. Європейські виробники активно знижують ціни на міндобрива, тоді як в Україні ціни поки залишаються високими.

Днями польський виробник Agrochem Puławy заявив про зниження з 1 лютого цін на аміачну селітру до 2900 PLN/т або 616 дол. США/т, карбамід з інгібітором – до 2760 PLN/т або 586 дол. США/т, КАС 32 – до 2480 PLN/т або 527 дол. США/т. У Румунії та Болгарії пропонують аміачну селітру по 560-590 євро/т, карбамід – по 630 дол. США/т, NP 20-20-0+13S 570 – по 640 євро/т у бігбегах на умовах FCA.

Збільшення пропозицій дешевих імпортних добрив змушує українських виробників опускати ціни на аміачну селітру напередодні сезону, що є унікальною ситуацією. З початку лютого ціни на аміачну селітру знизилися до 35000 грн/т (з ПДВ та доставкою), на карбамід – до 36000 грн/т, КАС-32 – до 29000 грн/т, вапнякову селітру – до 27000 грн/т.

Експерти прогнозують, що у поточному сезоні українські виробники на 25-35% зменшать використання добрив через фінансові складнощі, викликані блокуванням експорту та падінням цін на зерно.

 

В 2023 році в Україні очікується зростання виробництва соняшнику та сої

В Україні в 2023 р. посівна площа під олійними культурами може бути збільшена до 8,28 млн га, що на 3% перевищить показник роком раніше. При цьому частка збиральної площі олійних може зрости до 98-99% проти 95% у 2022 р.

Про це йдеться на apk-inform.com.

Збільшення площ сівби в 2023 р. в основному буде обумовлене скороченням площ під зерновими в цілому по Україні, а також станеться за рахунок звільнених у 2022 р. територій і стосуватиметься, як правило, соняшнику та сої.

Так, у 2023 р. потенціал виробництва соняшнику може збільшитися за рахунок розширення посівної площі до 5,3-5,4 млн га (+8-9% до показника 2022 р.). При цьому значним фактором впливу буде виступати інтенсивність та швидкість розмінування деокупованих території, зокрема Херсонської та Харківської областей.

Врожайність соняшнику теж може збільшитися відносно попереднього року попри можливе скорочення внесень добрив, ЗЗР та ін., оскільки минулого року терміни сівби були значно зсунуті через війну, складнощі з доставкою посівного матеріалу та досить прохолодні погодні умови.

Таким чином, прогнозують аналітики, виробництво соняшнику в 2023 р. може збільшитись до 12,3 млн тонн (+12%), але залежатиме від подальшого розвитку воєнних дій, погодних умов та забезпечення посівним матеріалом.

Ще однією олійною культурою, виробництво якої в 2023 р. може збільшитися, є соя. За попереднім прогнозом аналітиків ІА «АПК-Інформ», очікується розширення площі сівби під даною культурою до 1,6-1,7 млн га (+7% до 2022 р.), що буде обумовлено високою ліквідністю культури, а також меншою залежністю від імпорту насіння в порівнянні з іншими олійними.

В той же час, виробництво ріпаку в 2023 р. може скоротитися в порівнянні з попереднім роком, але не суттєво. За попередніми оцінками, площа сівби під даною культурою може скласти близько 1,2 млн га, що на 18% нижче за показник попереднього року. Але, враховуючи значні втрати посівних площ під ріпаком в Україні навесні 2022 р. внаслідок воєнних дій, площа збору у п.р. може скоротитися відносно показника 2022 р. лише на 1%.

 

Стало відомо, хто звільняється від сплати земельного податку

Земельний податок сплачують власники земельних ділянок, земельних паїв та постійні землекористувачі. Місцева влада самостійно визначає ставки плати за землю/земельного податку.

Про це повідомляє AgroPolit.com, пише agronews.ua.

Не сплачуватимуть земельний податок лише деякі групи осіб (ст.281 Податкового кодексу України (ПКУ):

  • особи з інвалідністю першої та другої груп;

  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

  • пенсіонери (за віком);

  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22 жовтня 1993 року №3551 – XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

  • власники земельних ділянок, земельних паїв та землекористувачі (на період дії єдиного податку четвертої групи) за умови передачі земельних ділянок в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

При цьому звільняються від земельного податку лише земельні ділянки певного розміру:

  • для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більше як 2 га;

  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більше як 0,25 га, у селищах – не більше, як 0,15 га; в містах – не більше, як 0,10 га;

  • для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 га;

  • для будівництва індивідуальних гаражів – не більше, 0,01 га;

  • для ведення садівництва – не більше, як 0,12 га.

 

На деокуповані території України передадуть 13,5 тонн насіння овочів

13,5 тонн насіння овочів від міжнародних донорів буде передано аграріям та мешканцям деокупованих територій України. Перші відвантаження вже отримали мікро-ферми та домогосподарства в чотирьох громадах Полтавської, Київської, Дніпропетровської областей.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики, пише agro-business.com.ua.

«Ці 13,5 тонн насіння дозволять забезпечити проведення посівної на 1126 га с/г земель. Серед виділеного насіння – квасоля, горох, буряк, морква, баклажан, цибуля та редиска», – зазначається у повідомленні.

Інформацію про потреби в насіннєвому матеріалі збирають Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) та Всеукраїнська аграрна рада (ВАР). Після цього насіння розподілять відповідно до запитів. Логістичну підтримку проекту, а саме безкоштовну доставку насіння від міжнародних донорів у громади, здійснює Програма USAID АГРО.

Окрім того, міжнародна компанія BAYER, підтримуючи ініціативу USAID «Стійкість сільського господарства» (AGRI-Україна), передасть до посівної насіння моркви. Перша партія забезпечить потреби 25 тис. домогосподарств. Організацію розподілу та доставки візьме на себе ВАГ.

«Сприяння домогосподарствам та невеликим фермам має важливе значення, адже вони забезпечують близько третини потреби споживчого ринку країни в овочах та роблять значний внесок у забезпечення продовольчої потреби громад», – акцентують у Програмі USAID АГРО.

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 7,00 4,00
Цибуля ріпчаста 35,00 31,30 6,00
Буряк столовий 13,00 8,00 10,00
Морква 22,00 18,50 7,00
Картопля Белароса 7,00 4,20 10,00