Пропустити
Агровісник

Агровісник від 13 вересня

Агроновини в Україні та світі
Агровісник

Олійний трубопровід запрацює вже наступного року, – Тарас Висоцький

Сьогодні, зважаючи на вторгнення росії, український агробізнес працює в надскладних умовах і демонструє гнучкість та ефективність. Через складну логістику зернових, сільське господарство переорієнтовується, фермери все більше роблять ставку на олійні культури.

Про це розповів перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький для видання DW, передає прес-служба Мінагро, пише agravery.com.

«Війна змушує нас шукати альтернативні та нестандартні рішення для експорту української агропродукції. Труба на експорт олії буде затребувана і після війни, оскільки Україна є і залишиться світовим лідером з експорту рослинної олії. Це довгостроковий проект, який змінить ринок. Ідея полягає в експорті рослинної олії з польських портів до третіх країн. Планова потужність – до двох мільйонів тонн олії на рік», – зазначив перший заступник Міністра.

Нагадаємо минулого тижня між Україною та Польщею був підписаний меморандум щодо будівництва трубопроводу, який транспортуватиме олію з України до Польщі.

Як підкреслив Тарас Висоцький, такої лінії немає ніде в світі. Новий транспортний коридор має запрацювати вже наступного року.

Він зазначив, що українські аграрії обирають олійні культури як альтернативу зерновим. Адже наразі не зрозуміло, як буде діяти надалі «зернова угода», укладена в липні за посередництва ООН і Туреччини. Тому аграрії все більше сіють ріпак, який, соняшник і сою.

«Цього року можна було б посіяти мільйон гектарів ріпаку. Площа, яка, незважаючи на окупацію частини країни, приблизно відповідатиме минулорічній. Ріпак уже посіяно на 70% площі, це свідчить про те, що фермери загалом сіють олійні культури», – підкреслив Тарас Висоцький.

У семи областях України розпочато посів озимої пшениці, жита, ячменю та ріпаку. Проте Мінагрополітики очікує, що цієї осені аграрії скоротять посівні площі зернових на 25-35%.

«У випадку з житом скорочення площ очікувати не варто, тому що вирощування орієнтоване на внутрішній український ринок. Однак інша ситуація з озимою пшеницею та ячменем. Через блокаду портів ще залишилися запаси минулорічного врожаю», – сказав Тарас Висоцький.

Нагадаємо, Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський зазначив, що Україна зможе транспортувати трубопроводом до Гданська до 2 млн тонн олії на рік.

 

Малі агровиробники можуть отримати допомогу через ДАР

У Державному аграрному реєстрі триває прийом заявок в рамках нової програми допомоги малим агровиробникам на загальну суму понад 1,5 млрд грн (50 млн євро). Програма фінансується за рахунок бюджетної підтримки Європейського Союзу.

Про це повідомляє прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства України, пише agronews.ua.

За умовами програми, безповоротну допомогу зможуть отримати аграрії, які обробляють від 1 до 120 га сільськогосподарських угідь або утримують від 3 до 100 корів. Розподіл підтримки відбуватиметься лише онлайн через Державний аграрний реєстр (dar.gov.ua).

Зареєстровані у ДАР фермерські господарства та інші виробники сільськогосподарської продукції, що відповідають критеріям програми, зможуть отримати безповоротну допомогу в розмірі:

  • 3100 грн на один гектар оброблюваних угідь сільськогосподарського призначення (але не більше 372 тис. грн);

  • 5300 грн на кожну корову, яка перебуває у власності отримувача (але не більше 530 тис. грн).

«Малі сільгоспвиробники зможуть скористатися підтримкою Євросоюзу, щоб вже цієї осені розпочати посівну, закупити корми, відремонтувати техніку тощо. Зі свого боку Мінагрополітики створило всі умови для швидкої та безпечної виплати цієї допомоги. Прийом заявок відбувається онлайн через Державний аграрний реєстр. Процес прийняття рішень є простим і прозорим. Водночас Міністерство працює над розширенням програм підтримки в Державному аграрному реєстрі, тому закликаю всіх сільгоспвиробників реєструватися в системі та слідкувати за оновленнями», – зазначив міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.

Подати заявку на участь у програмі можуть фізичні та юридичні особи, а також фізичні особи-підприємці. Останній термін подачі заявок – 15 листопада 2022 року.

Перелік затверджених до виплати заявок формуватиметься на щомісячній основі, відтак перші виплати надійдуть фермерам вже наприкінці жовтня. Український державний фонд підтримки фермерських господарств (Укрдержфонд) є відповідальним за опрацювання заявок по Програмі та прийняття рішень по ним. Рішення про надання підтримки прийматиметься прозоро та відповідно до найкращих європейських практик.

Дія програми поширюється на усю Україну, окрім територій, які включені до переліку громад, що розташовані в районі проведення бойових дій, або які перебувають в тимчасовій окупації чи оточенні, затвердженого Мінреінтеграції.

 

На західних кордонах України зросли ціни попиту на фуражну кукурудзу

Минулого тижня на західних кордонах України за всіма напрямками зросли ціни попиту імпортерів на фуражну кукурудзу.

Про це свідчать дані аналітиків ІА «АПК-Інформ», пише kurkul.com.

Ціни імпортерів із поставкою у вересні-жовтні на кордоні з Польщею, Угорщиною, Румунією і Словаччиною на кінець вказаного періоду зросли до 225-240 євро/т DAP, а з доставкою до Греції сягали 300-320 євро/т.

«Тренд розвивався під впливом занепокоєння відносно врожаю вказаної культури в ЄС у п.р. на тлі суттєвої посухи. Також підтримку цінам надавало нарощування темпів відвантаження кукурудзи деблокованими морськими портами України та висока вартість доставки вантажу в умовах збереження великого навантаження на логістику», – зазначили аналітики.

Як зазначається, найбільше зростання цін відбулося на польському напрямку, де спостерігалось збільшення ліквідності торгівлі внаслідок покращення ситуації із залізничними перевезеннями.

 

Жнива-2022: намолочено 25,9 млн тонн зерна

14 регіонів України вже завершили збирання культур ранньої групи. У трійці лідерів по намолоту в понад 2 млн тонн зерна залишаються Кіровоградщина, Одещина та Дінпропетровщина. Понад 1 млн тонн намолотили 11 областей.

Про це повідомляє прес-служба Мінагрополітики.

Загальні цифри щодо збирання зернових та зернобобових культур такі: площа збору – 6 млн 726 тис га (60%), намолочено 25,9 млн тонн (врожайність – 38,4 ц/га), у т.ч.:

  • пшениці обмолочено 4,7 млн га (99%), намолочено 19,2 млн тонн (врожайність – 41,0 ц/га);

  • ячменю обмолочено 1,6 млн га (100%), намолочено 5,5 млн тонн (врожайність – 34,7 ц/га);

  • гороху обмолочено 109,3 тис. га (98%), намолочено 250,2 тис. тонн (врожайність – 22,9 ц/га);

  • кукурудзи на зерно обмолочено 3,9 тис. га (0,09%), намолочено 18,4 тис. тонн (врожайність – 47,2 ц/га);

  • гречки обмолочено 21,2 тис. га (18%), намолочено 30,6 тис. тонн (врожайність – 14,5 ц/га);

  • проса обмолочено 16,5 тис. га (37%), намолочено 42,2 тис. тонн (врожайність – 25,6 ц/га).

Також продовжується збирання соняшника, сої та ріпаку. Збір соняшника проведено на площі 251,4 тис. га, (5%) намолочено 392 тис. тонн насіння при врожайності 15,6 ц/га. Площа зібраної сої становить 26,8 тис. га, (1,8%) намолочено 70,9 тис. тонн при врожайності 26,5 ц/га. Збирання ріпаку проведено на площі 1 млн 96 тис. га, (100%) намолочено 3,1 млн тонн насіння при врожайності 28,5 ц/га.

Розпочався сезон копання цукрових буряків. Їх вже накопано на площі 820 га, (0,5%), що становить 42,9 тис. тонн солодких коренів при врожайності 523 ц/га.

 

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

 

Ринок "Столичний"

Ринок "Шувар"

Ринок "Нежданный"

Капуста білокачанна

32,00

9,50

10,50

Цибуля ріпчаста

24,00

23,00

7,00

Буряк столовий

23,00

7,50

4,50

Морква

26,00

16,00

4,50

Картопля Белароса

12,00

5,00

9,50