Przejdź do treści
Strategia podatkowa

KOMUNIKAT POLOWY

26/08/2020
Strategia podatkowa

Rzepak

W uprawie rzepaku istotne zagrożenie stanowić będzie śmietka kapuściana, która w III pokoleniu nalatuje masowo na plantacje rzepaku składając przy szyi korzeniowej dziesiątki białych podłużnych jaj. Rejestrujemy już pierwsze wylęgi muchówek, a w odkrywkach glebowych znajdowane są duże ilości bobówek. W krótkim czasie muchówki te będą zdolne do składania jaj (jedna samica do 120 sztuk).

Blog Paragraph Image

Należy pamiętać, że składanie jaj przez samice śmietki kapuścianej nie następuje jednego dnia i jest to proces rozciągnięty nawet na kilkanaście dni. Dlatego z uwagą trzeba monitorować ten problem posiłkując się chociażby pułapkami zapachowo-pokarmowymi i wykonywać zabiegi po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości.

Standardowo mamy również problem z tantnisiem krzyżowiaczkem, (którego gąsienice żerują pod spodem liści) oraz z żerującymi czarnymi larwami gnatarza rzepakowego II pokolenia.

Szczególnie w perspektywie długoterminowej należy zwrócić szczególną uwagę na naloty i szkodliwość wektora wirusa mozaiki czarnej rzepy, czyli mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej.

Przy okazji nie zapominajmy o groźnej szczególnie w upalne dni mszycy kapuścianej, która w momencie pokrycia kolonii woskiem jest bardzo trudna do zwalczenia.

Blog Paragraph Image

Na zakończenie zagrożeń rzepaku, należy wspomnieć o występowaniu i przewidywanej dużej szkodliwości w tym sezonie mączlika warzywnego. Rejestrowane ilości i zakładana szkodliwość w tym roku może przekroczyć wszelkie normy tej „białej muszki”.

W lokalizacjach, gdzie popadało i mamy odpowiednią ilość wilgoci w powietrzu jaki w glebie możemy mieć do czynienia z infekcjami mączniaka rzekomego defoliującego nie tylko liścienie.

Blog Paragraph Image

Zalecamy także monitorowanie plantacji pod kątem infekcji zarodni pływkowych kiły kapustnych. Jest sucho ale to nie znaczy, że nie będziemy mieli porażenia tym patogenem.

Blog Paragraph Image

Zboża

W uprawie zbóż, w perspektywie średnioterminowej oraz w wyniku prowadzonych obserwacji kukurydzy, zwracamy uwagę na naloty, a właściwe przeloty mszyc zbożowych na trawy, a w perspektywie czasu naloty na oziminy zbóż. Ilość zasiedlenia przez mszyce kukurydzy jak i traw wokół pól, gdzie nastąpią siewy zbóż jest ponad przeciętna i możemy się spodziewać znowu dużych problemów wirusowych szczególnie z infekcjami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Ziemniak

Obserwując schyłkowe plantacje ziemniaka zwracamy uwagę jak letnie pokolenie stonki ziemniaczanej, które przygotowuje się do zimowania dokonując ostatnich spustoszeń w żerowaniu nawet na bulwach ziemniaka.

Blog Paragraph ImageWcześniejsze komunikaty polowe ->