Przejdź do treści
tabela zagrożeń

Komunikat polowy

06/06/2020
tabela zagrożeń

ZBOŻA

Początek czerwca wiąże się z wystąpieniem wszystkich najważniejszych agrofagów na większości upraw rolnych. W całym kraju mamy zwilżony liść, a wilgoci wystarcza na wszelkiego rodzaje infekcje grzybowe. W zbożach mamy już tak naprawdę wszystkie pojawy chorób od zakażeń przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw przez bardzo groźną w tych okolicznościach septoriozę paskowaną do brunatnej plamistości liści pszenicy, rdzy szczególnie rdzy żółtej, która dosłownie występuje na każdej części pola gdzie powstaje omijak.

Blog Paragraph Image

Co do jęczmion to mamy do czynienia zarówno z rynchosporiozą jak i plamistością siatkową, a także pierwsze objawy rdzy jęczmienia oraz ramulariozy.

Jeśli możemy powiedzieć, że pogoda sprzyja rozwojowi patogenów to szkodniki raczej są trzymane w średnich stanach szkodliwości i tylko lokalnie spodziewamy się większej szkodliwości pryszczarka zbożowego, mszyc jak i wciornastków w zależności od wysokości temperatur.

RZEPAK

Co do rzepaku to końcówka infekcji i zarodnikowania zgnilizny twardzikowej, która mając na uwadze dużą ilość wilgoci w łanie oraz rozciągnięty czas kwitnienia będzie zbierała swoje żniwo na plantacjach gdzie wykonano tylko jeden zabieg fungicydowy i do tego gdy był on nietrafiony. Przygotowujemy się na południu kraju na wylot II pokolenia chowacza podobnika oraz końcówkę nalotów pryszczarka kapustnika I pokolenia. Do tego identyfikujemy średnie porażenie przez skoczki będące wektorem fitoplazm, staśmienia głównych pędów rzepaku.

ZIEMNIAKI

W ziemniakach wczesnych w fazie zakrywania rzędów, przy kropli infekcyjnej możemy spodziewać się pierwszych infekcji alternariozy i w dalszej kolejności zarazy ziemniaka. Wśród szkodników identyfikujemy skoczki, zmieniki, mszyce i oczywiście żuka Colorado, czyli stonkę ziemniaczaną. Chrząszcze zimowe spotykamy lokalnie dość licznie, do tego złoża jaj i pierwsze wylęgi larw w okolicach Wrocławia.

Zagrożenie: alternarioza, zaraza ziemniaka
Rekomendacja ADAMA:Quantum MZ 690 WG 2kg/ha, Banjo Forte 400 SC 0,8 l/ha

BURAK CUKROWY

Identyfikujemy duże ilości składanych w pakietach białych jaj śmietki ćwiklanki oraz śmietki burakowej. Do tego jak przy ziemniakach skoczki oraz zmieniki a do tego licznie nalatujące uskrzydlone formy mszycy trzmielnowo burakowej.

KUKURYDZA

W tej uprawie mamy maksymalne żerowanie i szkodliwość ploniarki zbożowej, która szczególnie na plantacjach przemrożonych jeszcze bardziej osłabia plantacje. Na podstawie hodowli sygnalizacyjnych omacnicy prosowianki będziemy na bieżąco monitorowali przepoczwarczenie oraz wyloty motyla.

Wcześniejsze komunikaty polowe ->