Пропустити
Agrovisnyk_spring_002_01

Агровісник від 30 квітня

Основні новини аграрного сектору в Україні та світі
Agrovisnyk_spring_002_01

Рада ЄС затвердила мандат на переговори з Україною щодо продовження «транспортного безвізу»

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України та Європейська Комісія зможуть офіційно почати переговори щодо продовження Угоди про лібералізацію вантажних перевезень між Україною та ЄС. Відповідний мандат на переговори затвердила Рада ЄС під час засідання 29 квітня, повідомила пресслужба Мінвідновлення України.

Про це йдеться на agravery.com.

«Наразі Єврокомісія пропонує продовжити Угоду, тобто «транспортний безвіз», щонайменше на 12 місяців з можливістю пролонгувати згодом ще на пів року. Йдеться про можливість виконувати бездозвільні двосторонні перевезення мінімум до червня 2025 р. включно», – вказується в повідомленні.

Як наголосив міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, Україні важливо зберегти можливість виконувати вантажні перевезення без дозволів, адже це прямо впливає на можливість експортувати українські товари, а значить «підтримувати нашу економіку та імпортувати необхідне нашій державі».

«Зі свого боку, останні пів року ми працювали і продовжуємо працювати з Єврокомісією над тим, щоб рішення про продовження Угоди було ухвалено вчасно – до кінця червня. Важливо, щоб усі зміни до пролонгованої Угоди були чіткими, прозорими та не обмежували українських перевізників у праві вільно перевозити товари до України та з України», – додав він.

Також уточнюється, що офіційний текст Угоди для обговорення буде надіслано Україні найближчим часом.

 

Польські фермери завершили блокаду пунктів пропуску на кордоні з Україною

29 квітня, після 10:00, польські фермери припинили блокування руху вантажівкам перед пунктом пропуску «Гребенне-Рава-Руська».

Про це пише latifundist.com із посиланням на Держприкордонслужбу.

Оформлення та пропуск через кордон вантажівок у двох напрямках здійснюється у звичайному режимі.

Водночас, за наявною інформацією, на в’їзд до Польщі не пропускатимуть вантажівки, які перевозять зернові культури. Даний вид вантажу може слідувати по території Польщі виключно в режимі транзиту.

На цей час з боку суміжної держави накопичення вантажівок не спостерігається, на виїзд з України ваговози рухаються за е-Чергою.

«Висловлюємо вдячність польському Міністерству за конструктивну роботу з розблокування кордону. А також галузевим асоціаціям обох країн. Переговори які тривали були нелегкими, але головне, що ми маємо результат», – зазначив міністр агрополітики Микола Сольський.

Наприкінці березня Україна та Польща погодили текст угоди про необхідність запровадження спільного митного контролю на кордоні.

Польські ЗМІ повідомили, що у Європейській Комісії нібито обговорюють введення додаткових заходів контролю для українських перевізників в рамках можливих змін до угоди про «транспортний безвіз».

 

Посівна-2024: українські аграрії засіли 2,4 млн га ярих культур

Станом на 26 квітня на контрольованій Україною території вже засіяно 2 млн 546 тис. га зернових та зернобобових культур.

Про це повідомляє пресслужба Мінагрополітики.

Так, станом на звітну дату, у розрізі культур посіяно:

  • кукурудзи – 1 189 тис. га;
  • ячменю – 761,5 тис. га;
  • пшениці – 223,3 тис. га;
  • гороху – 159,2 тис. га;
  • вівса – 146,6 тис. га.

Зазначається, що за минулий тиждень аграрії посіяли 492,9 тис. га зернових та зернобобових культур. Найбільше:

  • на Київщині – 27,7 тис. га пшениці, 40,6 тис. га ячменя, 5,1 тис. га гороху та 4,3 тис. га вівса;
  • Дніпропетровська – 21,1 тис. га пшениці, 49,9 тис. га ячменю, 14,07 тис. га гороху, 0,9 тис га вівса;
  • на Тернопільщині – 18,9 тис. га пшениці, 63,6 тис. га ячменя, 3,6 тис. га гороху та 5,1 тис. га вівса;
  • у Хмельницькій області – 14,8 тис. га пшениці, 59,1 тис. га ячменя, 2,6 тис. га гороху та 2,5 тис. га вівса;
  • на Житомирщині – 14,7 тис. га пшениці, 17,5 тис. га ячменя, 2,85 тис. га гороху та 21,1 тис. га вівса;
  • на Вінниччині – 11,5 тис. га пшениці, 55 тис. га ячменю, 6 тис. га гороху та 1,1 тис. га вівса.

Соняшнику посіяно 1 996,9 тис. га, сої – 208,6 тис. га, цукрових буряків – 238,7 тис. га.

Аграрії Вінниччини, Полтавщини, Хмельниччини, Буковини та Чернігівщини завершили сівбу цукрових буряків.

 

Всесвітній банк фіксує зниження світових цін на зерно

За даними Всесвітнього банку (ВБ), світові ціни на пшеницю та кукурудзу у 1 кварталі 2024 р опустилися до 3-річного мінімуму, і продовжили падіння у квітні. На ринок зерна тиснуть значні обсяги пропозицій з США та рф, а також активний експорт з основних країн – виробників. Але вже у наступному сезоні значне виробництво буде компенсоване збільшенням споживання.

Про це повідомляє GrainTrade, пише agronews.ua.

У 1-му кварталі 2024 р. світові ціни на кукурудзу та пшеницю знизилися у порівнянні з попереднім кварталом на 11% та 4%, а в порівнянні з 1-м кварталом 2023 р на 30% та 25% відповідно. За даними ФАО, у березні ціни на американську кукурудзу знизилися у порівнянні з березнем 2023 р на 33% до 190,6 $/т, на пшеницю – на 25% до 274,3 $/т.

У квітні ціни продовжили опускатися на тлі збільшення пропозиції та експорту зернових. Значні урожаї у США, ЄС та рф посилили конкуренцію на світовому ринку.

Так, рф у поточному сезоні планує експортувати 70 млн т зерна, зокрема 50 млн т пшениці. Експерти IGC оцінюють експорт зерна з рф у 63,3 млн т, а з ЄС – у 47,9 млн т, що відповідає планам Євросоюзу. Для активізації експорту продавці готові опускати ціни, але це не збільшує попит. Так, на тлі значних запасів Китай – основний імпортер пшениці, скоротив її закупівлі у другій половині сезону.

Експерти ВБ вважають, що на світові ціни тиснуть високі темпи українського експорту, якому не завадило припинення «зернової угоди» та запровадження обмежень східними країнами ЄС. Але зазначають, що через незначні обсяги поставок Україна впливає на світовий ринок значно менше, ніж США, де виробництво кукурудзи, за оцінками МСГ, цьогоріч на 12% перевищить торішній показник та сягне 389,7 млн т завдяки збільшенню площ сівби та значному покращенню урожайності.

Водночас ВБ допускає локальне підвищення цін на зерно в Європі на тлі заборони окремих країн на поставки з України та намірів ЄС запровадити мито на імпорт зерна з рф. Нагадаємо, що Україна та рф є найбільшими постачальниками зерна в ЄС.

Експерти ВБ вважають, що в наступному сезоні світове виробництво зернових залишиться на високому рівні, у чому їх підтримують аналітики ФАО. Водночас всі вони очікують посилення попиту на зерно, зокрема з боку Аргентини, Мексики, Єгипту та Китаю, що виправить баланс ринку.

 

Субсидії на землю для фермерів з постраждалих територій: заявки можна подати з травня

З 1-го травня в Державному аграрному реєстрі розпочнеться подання заявок на окрему бюджетну субсидію на оброблювані угіддя для аграріїв з деокупованих територій та територій, на яких завершені бойові дії. Кошти у розмірі 8 тис. грн на 1 га надаватимуться виробникам сільськогосподарської продукції, що мають у власності або користуванні до 120 га земель сільськогосподарського призначення.

Про це пише propozitsiya.com із посиланням на Мінагрополітики.

До деокупованих територій та територій, на яких завершено бойові дії, належать території:

  • можливих бойових дій;
  • активних бойових дій (для яких визначена дата завершення бойових дій);
  • активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси (для яких визначена дата завершення бойових дій).

Допомогу зможуть отримати сільгосптоваровиробники окремих районів Донецької, Дніпропетровської, Житомирської, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей. Райони визначено згідно з наказом Мінреінтеграції від 22 грудня 2022 року №309.

Заявки прийматимуться в Державному аграрному реєстрі до 30 червня 2024 року.

Про початок подання заявок за іншими напрямами державної підтримки буде повідомлено додатково.

Довідково. Підтримка надається відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання підтримки фермерським господарствам та іншим виробникам сільськогосподарської продукції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2022 № 918 (із змінами, внесеними постановою КМУ від 15.03.2024 № 300).

Ціни на овочеву продукцію «борщового набору» (грн за кг)

  Ринок "Столичний" Ринок "Шувар" Ринок "Нежданный"
Капуста білокачанна 12,00 09,00 n/a
Цибуля ріпчаста 14,00 16,50 n/a
Буряк столовий 12,00 14,50 n/a
Морква 13,00 15,00 n/a
Картопля Белароса 15,00 14,50 n/a
Get in